Jäsenilta kirjailijakierroksen merkeissä 17.11.14

Tervetuloa  Suomen koulukirjastoyhdistyksen jäseniltaan 17.11.2014 klo 17.00!

Illan aikana teemme kirjailijakierrokseksen Töölössä ja päätämme illan pikkujouluglögeihin ravintola Eliteen. Kirjailijakierros kestää noin 1,5 tuntia. Toivottavasti ehdit myös kirjailijaravintolaan vaihtamaan kuulumisia ja avaamaan pikkujoulukauden. Yhdistys tarjoaa kirjailijakierroksen, glögit ovat omakustanteiset.

Olipa kerran…aloittavat tarinansa monet kirjailijat. Heidän kertomuksensa vievät meidät menneisyyteen, muille maille vierahille, mutta myös tänne Helsinkiin. Näille kirjailijoille on pystytetty muistomerkkejä, heidän mukaansa on nimetty katuja ja heidän muistokseen on kiinnitetty muistolaattoja eri puolille Helsinkiä. Töölö on ollut monen kirjailijan asuinpaikka ja täällä ovat syntyneet lukuisat kirjat. Kirjailijoiden jalanjäljissä totuus ja tarinat kohtaavat vastustamattomalla tavalla. Seuraamme valovoimaista Olavi Paavolaista, tutustumme Mika Waltariin, kuulemme tarinoita Helvi Hämäläisestä ja juonittelemme yhdessä Minna Craucherin kanssa hänen salongissaan…

Lähtöpaikka: Kansallismuseon edestä, Mannerheimintie 34 (lopetus Töölön kirjasto)

Ilmoittautuminen 13.11. mennessä: helena.kajosaari@edu.hel.fi