Jäsenilta lokakuussa Suomi100 -tunnelmissa

Lukuvuosi on käynnistynyt vauhdikkaasti joka puolella Suomea, ja itsenäisyyden 100-vuotisjuhlat ovat kouluissa vahvasti esillä. Niinpä me Suomen koulukirjastoyhdistyksessä olemme päättäneet järjestää syksyn jäsenillan itsenäisen Suomen merkkihenkilöitä muistellen. Olet lämpimästi tervetullut 9.10. kello 17 alkavalle Suomi 100 – kulttuurikävelylle Hietaniemen hautausmaalle. Oppaanamme on Marja Rikaniemi, joka johdattelee meidät halki suomalaisen kulttuurihistorian merkkihenkilöiden hautojen kautta. Voit tulostaa itsellesi oheisen kartan myös omia retkiäsi varten:

https://www.helsinginseurakunnat.fi/material/attachments/hautausmaat/hietaniemi/0aJW03VaR/Hietaniemi_A4_151123.pdf

Kävelyn päätteeksi meillä on tarjolla omakustanteisesti iltapalaa kahvin tai teen kera Muumi-kahvilassa (Mechelininkatu 3, Helsinki) aivan hautausmaakierroksen lähtöportin vieressä klo 18.30–19.30. Iltapalan yhteydessä jaamme toisillemme hyviä kirjavinkkejä. Tapaaminen on kello 17 Vanhan kappelin portilla,Mechelininkatu 2 e, Helsinki. Ilmoittaudu tilaisuuteen Marjalle marja.rikaniemi@kolumbus.fi syyskuun loppuun mennessä ja kerro samalla mahdollinen erityisruokavaliosi.